پادکست انسانک اپیزود صفر

پادکست انسانک اپیزود صفر

پادکست انسانک اپیزود صفر از حادثه تا انتخاب

پادکست انسانک اپیزود صفر_ از حادثه تا انتخاب

 انسانک جستاری صوتی است که در آن تجربه های زیسته را با عمقی کمی بیش از معمول روایت می کنم

بسیاری از آغازها، یک حادثه است اما هر حادثه‌ای نمی‌تواند سرآغاز باشد. گویی به جز اتفاق بیرونی (که آن را حادثه می‌نامیم) یک تصمیم و عزم درونی نیز برای «آغاز» ساختن از اتفاقات وجود دارد.


در اینجا از حادثه‌ای خواهیم گفت که به آغاز انسانک انجامید و معنای واژه انسانک را توضیح خواهیم داد. اگرچه ابتدا تصمیم داشتیم تا به مرور کتاب بپردازیم اما حادثه‌ای دیگر، ادامه ماجرا را به گونه‌ای دیگر رقم زد.

انسانک
از حادثه تا انتخاب
0.5 0.75 عادی 1.25 1.5 1.75 2
00:00 00:00

نویسنده و گوینده : حسام الدین ایپکچی

                مدت : 19.44 دقیقه

           حجم دانلود: 18.3 مگابایت

نویسنده و گوینده : حسام الدین ایپکچی                               مدت : 19.44 دقیقه                              حجم دانلود:18.3 مگابایت

در پادکست انسانک اپیزود صفر می شنویم :

ما آدم‌ها با بقیه موجوداتی که بر روی این کره خاکی زندگی می‌کنند، تفاوت‌های زیادی داریم اما می‌دانید مهم‌ترین یا حتی شاید خوشمزه‌ترین تفاوتی که ما با بقیه هم‌زیستان خود بر روی این کره خاکی داریم چیست؟ ما قوه خیال داریم. قوه خیال مثل دیگ است. دیگی که ما می‌توانیم همه چیزهایی که دیده‌ایم را درونش بریزیم تا با آن چیزی را طبخ کنیم که تا حالا ندیده‌ایم.

به عنوان مثال می‌توانیم در خیال خودمان شبی از شب‌های انسان نخستین را تصور کنیم. خیال کن یکی از اجداد ما در دوره انسان نخستین بی‌خوابی به سرش زده است. در دنجی جلوی غار و بر روی تخته‌سنگی نشسته است.آسمان را نگاه می‌کند. نقطه‌نقطه‌های روشنی در آسمان است ولی آن لکه روشن امشب نیست. او لکه‌ای را می‌بیند که شب‌هایی کامل است و شب‌هایی مثل سیب گاز زده، نیم‌خورده است.

دست برقضا امشب از آن شب‌هایی است که آن لکه نیست. تاریکی است اما چه تاریکی‌ای؟ اصلا می‌توانی تاریکی‌ای را که انسان نخستین تجربه کرده است، تصورکنی؟ تاریکی بدون غل‌و‌غش و بدون هیچ نور مزاحمی. تا چشم کار می‌کند سیاهی است. درواقع تا چشم کار می‌کند، چشم کار نمی‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *